20.07.2024, g. 22:00
LCS - LoL
Dignitas blank vs blank Team Liquid
Do meczu pozostało:
1dn.16godz.24min.
16.20 X0.00 21.08 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo
blank

Zrozumienie oczekiwanych bramek (xG) w zakładach piłkarskich: kompleksowy przewodnik

W świecie piłki nożnej nie wszystkie kopnięcia są takie same. Wyobraźmy sobie gracza kopiącego piłkę dwa metry od bramki i innego gracza próbującego kopnąć z odległości 40 metrów, czyli bliżej linii końcowej.

Oczywiście ten pierwszy ma znacznie większe szanse na zdobycie bramki niż ten drugi. Podczas gdy tradycyjne statystyki odnotowują oba przypadki po prostu jako kopnięcia, oczekiwane bramki przypisują wartość każdej próbie zdobycia gola, pomagając nam rozróżnić między nimi i wyciągnąć wnioski na przyszłość, podobnie jak w przypadku wyszukiwania kasyn online, takich jak magic 365 casino. Jeśli jesteś fanem hazardu, zagraniczne kasyna bez depozytu powiedzą Ci więcej o odpowiedzialnym i inteligentnym podejściu.  Taka jest wartość tej statystyki. W tym artykule powiemy Ci, czym jest liczba xG, jak jest obliczana i jak może przynieść korzyści widzowi podczas obstawiania meczów piłki nożnej. Miłej lektury

Czym jest oczekiwana liczba goli (xG)?

Oczekiwana liczba goli, często w skrócie „xG”, przypisuje każdemu kopnięciu wartość od 0,00 do 1,00, reprezentującą prawdopodobieństwo zdobycia gola.

Na przykład strzał z xG równym 0,01 oznacza tylko 1% szans na trafienie do siatki, podczas gdy strzał z xG równym 0,99 prawie na pewno zakończy się golem.

Wskaźnik ten okazuje się bardzo ważny przy analizie poszczególnych rzutów karnych, a nawet przy porównywaniu całych sezonów gry, zapewniając bardziej szczegółowy wgląd w wydajność konkretnego zawodnika lub drużyny.

Oczekiwane gole (xG) to nic innego jak wskaźnik oparty na dużej bazie danych strzałów na bramkę w historii piłki nożnej.

Szacując całkowitą liczbę strzałów, można obliczyć, jakie były rzeczywiste szanse na zdobycie bramki. Na tej podstawie tworzona jest statystyka, która odzwierciedla prawdopodobieństwo, że dane uderzenie zakończy się golem.

W oparciu o historyczną bazę danych meczów piłki nożnej, różne platformy tworzą algorytm, który ocenia jakość rzutów karnych, analizując prawdopodobieństwo, że zamienią się one w bramki, biorąc pod uwagę kilka kryteriów, które opisano poniżej.

Wskaźniki analizowane przez xG

Wszystkie parametry brane pod uwagę w Expected Goals opierają się na domysłach, więc niuanse tej struktury stają się centralnymi punktami dla ostatecznej decyzji. Parametry analizowane przez xG:

 • Skąd oddano strzał (odległość/kąt);
 • Rodzaj podania (dośrodkowanie, piłka po ziemi, strzał, standardowe, boczne, odbicie itp;)
 • Co poprzedziło akcję;
 • Jaka część ciała została użyta do wykonania akcji;
 • Czy zawodnik okrążył kogoś przed oddaniem strzału? Jeśli tak, to ilu zawodników;
 • Jaka była prędkość ataku, który ostatecznie doprowadził do strzału na bramkę?

W ten sposób otrzymujemy swego rodzaju przewodnik, aby zrozumieć, jak korzystać ze statystyk oczekiwanych bramek:

 • Należy pamiętać, że każdy strzał ma prawdopodobieństwo trafienia w bramkę od 0 do 1;
 • Im bliżej zera, tym mniejsza szansa na zdobycie bramki; Im bliżej jedynki, tym większa szansa;
 • Sumując całkowite xG podczas meczu, możemy przewidzieć, jaki powinien być końcowy wynik;

Ta metryka pozwala nam również ocenić zmienność drużyny w trakcie mistrzostw, zmierzyć jej skuteczność, przeanalizować, czy zdobyła mniej lub więcej bramek niż oczekiwano.

Znaczenie interpretacji xG

Oczekiwana liczba bramek nie uwzględnia jakości zawodników zaangażowanych w każdy ruch.

PRZYKŁAD: Prawdopodobieństwo pewnego wykończenia na poziomie 0,50, na przykład, nie jest takie samo dla Halaanda i Rhodriego. Ze względu na ich charakterystykę, Norweg będzie miał większe szanse na zdobycie bramki niż Hiszpan, co nie jest uwzględnione w metryce.

Należy wziąć pod uwagę zmienność, jaką zapewnia gra. Jest całkiem możliwe, że Rhodri strzeli nieprawdopodobną bramkę, a Halaand spudłuje przed bramkarzem. Zapewnia to nowy sposób patrzenia na indywidualne wyniki i średnie zawodników.

W każdym razie, xG można również wykorzystać do znalezienia zawodników, którzy zdobywają bramki powyżej lub poniżej wartości wskazanych przez wskaźnik wydajności.

xG w praktyce

W zwycięstwie Leicester 4-1 nad Tottenhamem w lutym 2023 roku na King Power Stadium, xG drużyny gospodarzy wyniosło 1,63. Innymi słowy, przy wszystkich stworzonych szansach spodziewano się, że niebieski klub zdobędzie co najmniej jedną bramkę w meczu. Lisy zdołały jednak zrealizować szanse, które zwykle były niezrealizowane w porównaniu z bazą danych historii piłki nożnej, co pokazuje skuteczność zespołu pod wodzą trenera Brendana Rodgersa.

Z drugiej strony Tottenham dawał szanse xG 1,42. Drużyna Antonio Conte stworzyła więc okazje do zdobycia przynajmniej jednej bramki. Tym samym skuteczność ataku odpowiadała liczbie wykreowanych akcji – na niekorzyść Spurs, którzy przegrali przez rutynę.

Wynik xG: Leicester 1,63 x 1,42 Tottenham – czyli końcowy wynik 1:1 z minimalną przewagą Leicester.

Rzeczywisty wynik: Leicester 4:1 Tottenham.

Przykłady „fenomenów” xG

Jeśli zawodnik ma więcej bramek niż xG, niekoniecznie oznacza to, że kończy bardzo dobrze.

1. Newcastle 2012.

Newcastle miało dobry sezon w 2012 roku, zajmując piąte miejsce w Premier League, a duet Papiss Cisse i Demba Ba miał świetne rozgrywki. Łącznie zdobyli 44 bramki w sezonie.

W kolejnym sezonie ich skuteczność spadła, a liczba zdobytych bramek była o połowę niższa niż w 2012 roku. Cisse i Demba Ba zdobyli łącznie zaledwie 12 bramek w sezonie 2013/14. W związku z tym, biorąc pod uwagę liczbę xG z 2012 roku – nie zadziałałoby to w sezonie 2013/2014.

2. 2022/23 Brentford

Drużyny takie jak Brentford postępują odwrotnie. Szukają graczy, którzy mają mniej bramek niż oczekiwano, zdając sobie sprawę, że tworzą wiele szans, ale nie realizują ich z powodu pecha lub dlatego, że są niedoceniani. I to zadziałało, biorąc pod uwagę, że najlepszy strzelec drużyny Ivan Toni strzelił 14 bramek, a jego xG wynosi 12,33.

xG w zakładach sportowych

Oczekiwane bramki mogą pomóc osobom obstawiającym zakłady sportowe, głównie poprzez analizę przedmeczowych wyników drużyn. Dzięki temu wskaźnikowi można dowiedzieć się, jak radzą sobie kluby i zawodnicy, ile szans stwarzają, ile szans wykorzystują i wiele więcej.

Zastanawiając się nad każdym zawodnikiem, można zobaczyć, który z nich zdobywa łatwe lub trudne bramki, a także ich skuteczność. xG może zaoferować kilka korzyści: gracz musi tylko zinterpretować dane, aby stworzyć swoją strategię.

Jakie są oczekiwane strzały na bramkę (xGOT)?

Oczekiwane strzały na bramkę (xGOT) mierzą prawdopodobieństwo, że bramka zostanie zdobyta, w oparciu o kombinację jakości szansy (xG) i lokalizacji strzału. W tym przypadku strzały w narożniki są ważniejsze niż te, które trafiają prosto w środek bramki.

Jak mierzy się xGOT?

 • xGOT jest mierzony w skali od zera do jednego;
 • Zero (0) oznacza strzał, który nigdy nie doprowadzi do zdobycia bramki;
 • Jeden (1) oznacza wykończenie, które powinno zostać zamienione na bramkę za każdym razem;
 • Ten model jest ważny tylko dla strzałów na bramkę, ponieważ jeśli piłka nie leci w kierunku bramki, nie ma szans na zdobycie gola;
 • Gracz, którego xGOT przekracza jego xG, oddaje strzały wyższej jakości. Różnica ta nazywana jest sumaryczną zdolnością zgadywania (SGA).

Przypadek 1: Raheem Sterlin

Analizując rzut wolny Raheema Sterlinga z początku 2021 roku, kiedy był jeszcze zawodnikiem Manchesteru City, przeciwko Crystal Palace, prawdopodobieństwo zdobycia bramki było stosunkowo niskie (xG 0,1), ale strzał trafił prosto w prawy górny róg.

Ostatecznie obrona bramki okazała się bardzo trudna, pomimo trudności szansy i wysokiej jakości strzału Sterlinga, w wyniku czego xGOT wyniósł 0,81.

Przypadek 2: Harry Kane w sezonie 2019/20 Premier League

 • Oczekiwane bramki (xG): 10,9;
 • Oczekiwane bramki przeciwko (xGOT): 14,5;
 • Zdobyte bramki: 16.

Przewidywane bramki przeciwko (xGOT) i bramkarze

Uwaga. Tradycyjne miary wydajności bramkarza, takie jak liczba suchych meczów lub procent oddanych strzałów, mają swoje ograniczenia, ponieważ na te liczby mogą wpływać mocne strony defensywy drużyny.

 • Zakładając, że xGOT mierzy prawdopodobieństwo oddania strzału na bramkę, jedynym czynnikiem powstrzymującym piłkę przed przekroczeniem linii jest bramkarz.
 • Strzał z xGOT na poziomie 0,3 ma 30% szans na zdobycie bramki. W ten sposób można przewidzieć, ile bramek straci bramkarz na podstawie jakości strzałów, które oddaje.

Wnioski

Oczekiwana liczba bramek (xG) jest czymś więcej niż tylko statystyką; to zmieniacz gier dla fanów piłki nożnej i obstawiających. Rozumiejąc i wykorzystując xG i jego niuanse, możesz lepiej zrozumieć piłkę nożną w ogóle i podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące zakładów. Następnym razem, gdy będziesz analizować mecz lub stawiać zakład, pamiętaj o sile xG – może to być przewaga, której brakowało Ci do osiągnięcia zysku.


Share

Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *