17.06.2024, g. 00:30
Mecz towarzyski
Panama vs Paragwaj
Do meczu pozostało:
0dn.20godz.26min.
12.75 X3.10 22.30 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Parc des Princes

blank

Pierwsze wzmianki na temat stadionu pochodzą z XIX wieku, kiedy to służył wielu sportowym dyscyplinom. Początkowo nosił on nazwę Stade Velodrome du Parc des Princes.Od 1902 organizowane były tam finałowe odcinki Tour de France i zawody lekkoatletyczne. Ważnym kamieniem milowym stadionu PSG były debiuty oficjalnych drużyn rugby i piłki nożnej, odpowiednio w 1905 i 1906.

Drugi stadion powstał w 1932 roku, jego przeznaczenie było jednakowe z poprzednim. Prawdziwa, współczesna historia, rozpoczyna się w latach 60-tych, gdy zapadła decyzja o zburzenia dotychczasowego „Parku Książąt”. W miejscu starej budowli stanęła nowa, przeznaczona już tylko do rozgrywek rugby i piłki nożnej. Początek lat 70-tych to wprowadzenie w życie projektu ogromnej betonowej skorupy o unikalnej formie, którego architektem był wizjoner Roger Tallibert. Co ciekawe, kopuła została objęta prawną ochroną ze względu na swoją ogromną wartość dla architektury.

Kolejnym planem była przebudowa stadionu, która miała ruszyć w 2012 roku. Pojawiły się plany dostawienia kilku rzędów między murawą a widownią, by zbliżyć widzów do zawodników. Niestety, pomysł nigdy nie został zrealizowany, pierwsze przeróbki ruszyły przed EURO 2016. Po tej imprezie stadion miał zostać znacząco powiększony- na ten temat wypowiadał się Naser Al-Khalifi, który potwierdził doniesienia. Przebudowa ma obejmować zmianę wnętrza stadionu, poszerzona zostanie strefa biznesowa i medialna. Z pewnością nie zmieni się jednak tradycyjny podział, w ramach którego fani PSG zajmują dwie trybuny za bramkami- Kop de Boulogne na południu i Virage Auteuil na północy.