25.05.2024, g. 21:00
Puchar Francji
Olympique Lyon vs PSG
Do meczu pozostało:
5dn.8godz.48min.
15.00 X4.20 21.60 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo
blank

Przewodnik po największych festiwalach w Polsce

W Polsce corocznie organizuje się wiele dużych festiwali. Niektóre z nich mają krótką historię i dopiero budują swoją markę, a inne są kontynuowane od dziesięcioleci. Łączy je niesamowity klimat i możliwość wspaniałej zabawy przy ulubionej muzyce przy dziesiątkach koncertów rozgrywanych w ciągu kilku dni. Jeżeli ktoś uważa się za dużego fana muzyki, to po prostu musi przynajmniej raz w życiu wybrać się na jeden ze sztandarowych festiwali. Wcale nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych usług, jak zabawa w ice casino — można po prostu bawić się na miejscu, bo festiwale trwają z reguły po kilka dni z przerwami pomiędzy kolejnymi koncertami.

Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji wziąć udziału w jednym z tych ogromnych wydarzeń, to w niniejszym przewodniku przedstawiamy wszystkie największe i najpopularniejsze festiwale, które są organizowane każdego roku. Wystarczy sprawdzić, gdzie i kiedy będzie kolejna edycja i zaplanować wyjazd.

Open’er Festival

To zdecydowanie jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali w całej Polsce, który skupia się na muzyce popularnej. Wydarzenie jest organizowane od 2002 roku, a organizatorzy każdego roku starają się sprowadzać gwiazdy światowego formatu.

Wśród największych formacji i osobistości, które pojawiły się na Open’erze są:

  • The Chemical Brothers,
  • Pink
  • Snoop Dogg,
  • Kanye West,
  • Coldplay,
  • Red Hot Chilli Peppers,
  • Imagine Dragons.

To jedynie niewielki ułamek głównych gwiazd festiwalu. Oprócz tego, co roku, na czterech scenach, w ciągu czterech dni festiwalu rozgrywanych jest około 60 koncertów z topowymi polskimi i zagranicznymi wykonawcami.

Open’er wcześniej był organizowany w Warszawie, ale obecnie został przeniesiony do Gdyni. Wydarzenie jest swoistym startem wakacji, ponieważ najczęściej odbywa się pod koniec czerwca lub z początku lipca. Dzięki temu praktycznie każdy zainteresowany może zarezerwować swoje cztery dni. Przy wydarzeniach tego formatu trudno jest jednoznacznie określić liczbę zainteresowanych, ale mówi się, że co roku na Open’erze zjawia się blisko 100 000 miłośników muzyki.

Pol’and’Rock Festival

To zdecydowanie największy, mający bardzo bogatą historię polski festiwal. Pol’and’Rock Festival do 2017 roku był wszystkim znany jako Przystanek Woodstock, czyli odpowiednik legendarnego już amerykańskiego wydarzenia o tej samej nazwie. Wydarzenie jest organizowane corocznie od 1995 roku, na przełomie lipca i sierpnia, a jego pomysłodawcą jest Jerzy Owsiak — założyciel Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Przystanek Woodstock odbywał się w różnych miejscach, ale najczęściej pojawiał się w Kostrzynie nad Odrą, gdzie odbyło się aż 16 edycji. Obecnie Pol’and’Rock jest organizowany się w różnych miejscach Polski.

Ideą tego festiwalu było zawsze, żeby łączyć osoby o zbliżonych poglądach i preferencjach muzycznych. Dlatego na wydarzeniu może pojawić się każdy — wejście jest całkowicie darmowe. Uczestnik musi zapewnić sobie jedynie miejsce do spania, jedzenie i picie. W szczycie popularności na Przystanku Woodstock pojawiało się blisko 500 000 osób. Dzięki temu festiwal zapisał się w historii Polski jako bezwzględnie największy i najpopularniejszy, z niesamowitym ładunkiem kulturowym, który trafiał przede wszystkim do osób młodych.

Na Pol’and’Rock corocznie pojawiają się mniejsze i większe gwiazdy muzyki i nie tylko. Na każdym wydarzeniu oprócz koncertów odbywają się także panele ze znanymi osobami świata kulturowo-rozrywkowego oraz polityki. Do tej pory wśród gości zapraszanych do rozmawiania z publicznością byli między innymi: Lech Wałęsa, Olga Tokarczuk, Andrzej Wajda, Bronisław Komorowski. Angażowanie polityków wzbudza sporo kontrowersji wokół festiwalu, ale mimo wszystko na Pol’and’Rock zawsze najważniejsza jest dobra zabawa.

Orange Warsaw Festival

To coroczne, bardzo duże wakacyjne wydarzenie organizowane w Warszawie pod sponsoratem tytularnym firmy Orange. OWF, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych, jest bardzo medialnym wydarzeniem, przy którym zawsze pojawiało się sporo relacji telewizyjnych oraz radiowych. Festiwal skupiał się przede wszystkim na muzyce popularnej.

Pierwsze wydarzenie odbyło się w 2008 roku. Początkowe edycje cieszyły się ogromną popularnością i przyciągały dziesiątki tysięcy fanów muzyki. Do Warszawy przyjeżdżały takie gwiazdy jak Nelly Furtado, Linkin Park, Beyoncé, Snoop Dogg, Limp Bizkit, czy Lana Del Rey. Ostatnie edycje to już tendencja spadkowa i przeniesienie na mniejszy tor wyścigów konnych. Po trudnym okresie pandemii coraz częściej mówi się, że Orange Warsaw Festival może już nie powrócić.

Wydarzenie było regularnie organizowane w okresie wakacyjnym. Najpierw na koniec sierpnia/początek września, a później o różnych porach. Mimo że OWF w ostatnich latach był cieniem samego siebie, warto śledzić informacje o potencjalnej kolejnej edycji.

Jarocin Festiwal

Festiwal w Jarocinie to tuż obok Przystanku Woodstok, najbardziej kultowe wydarzenie muzyczne w kraju, które z przerwami pojawia się od 1970 roku. Wydarzenie obejmuje koncerty związane z szeroko pojętą muzyką rockową, bluesem i reggae.

To jedno z najbardziej prestiżowych miejsc, w którym można się pokazać i zaprezentować swoje możliwości. Na scenie w Jarocinie debiutowały takie formacje jak: T.Love, Dżem, Acid Drinkers.

Jarocin nie przyciąga takich tłumów, jak powyższe festiwale, ale jeżeli ktoś lubi muzykę rockową i chce poczuć niesamowity klimat jarocińskiego festiwalu rockowego, to powinien zarezerwować sobie bilet na to wydarzenie, bo zdecydowanie wato. Wydarzenie jest organizowane w środku wakacji i każdego roku przyciąga około 10 000 fanów.


Share

Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *