24.04.2024, g. 19:00
Ligue 1 (Liga Francuska)
Lorient vs PSG
Do meczu pozostało:
2dn.14godz.15min.
16.50 X4.75 21.40 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Piłka nożna w krajach bałtyckich – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów na całym świecie. Wielkie turnieje, takie jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy przyciągają miliony widzów ze wszystkich kontynentów. Ogromną popularnością cieszą się też rozgrywki ligowe, takie jak Liga Mistrzów, choć mowa tutaj głównie o lidze włoskiej, hiszpańskiej oraz niemieckiej. Piłka nożna nieustannie rozwija się także w krajach bałtyckich. Co powinniśmy na ten temat wiedzieć? 

Zacznijmy od początku 

Kraje bałtyckie od dziesiątek lat uczestniczą we wszystkich prestiżowych turniejach piłkarskich. Piłka nożna jest np. najpopularniejszym sportem w Estonii i staje się coraz popularniejsza również na Litwie i Łotwie. Warto tutaj dodać, że od 1928 roku jest nawet organizowany towarzyski turniej pod nazwą Baltic Cup. W rozgrywkach biorą wówczas udział reprezentacje Estonii, Litwy i Łotwy, które po II wojnie światowej również toczyły piłkarskie potyczki jako republiki sowieckie. 

O ligowych rozgrywkach w krajach bałtyckich nie mówi się zbyt wiele. Na piedestale wciąż znajduje się liga hiszpańska. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób interesuje się m.in. estońskim Paide Linnameeskond oraz łotewską Valmierą. Na Litwie z kolei pewne sukcesy święci Żalgiris Wilno

Piłka nożna w krajach bałtyckich jest bardziej przyjazna

Nie da się ukryć, że rozgrywki piłkarskie prowadzą bardzo często do toksycznych zachowań zarówno ze strony samych piłkarzy, jak i kibiców. W bałtyckim futbolu wszystko jest spokojniejsze i próżno tutaj szukać słownych przepychanek czy zniewag. W krajach bałtyckich większość osób trenuje z pasji, a nie dla pieniędzy. Być może wynika to też z faktu, że rozgrywki w Estonii, Łotwie czy na Litwie nie posiadają aż takiego rozmachu, jak te organizowane przez kluby z Niemiec czy Hiszpanii. Co więcej, wiele bałtyckich drużyn funkcjonuje już od dziesięcioleci, co jest związane z naprawdę bogatą historią. Z drugiej strony, w kontekście rozgrywek klubowych historia ta dopiero się zapisuje na naszych oczach. Wiedza na ten temat może się również przydać m.in. podczas obstawiania zakładów czy w licznych grach internetowych, do których można uzyskać dostęp poprzez casino online. 

Ciekawą formą piłkarskich rozgrywek w tym kontekście jest np. Puchar Litwy. Jest to odpowiednik wielu podobnych meczów organizowanych w innych krajach Europy. Zwycięzca tegoż turnieju może wziąć udział jako reprezentant kraju w prestiżowych ligowych rozgrywkach. Piłka nożna na Litwie jest jednak sportem dość niszowym (największą popularnością cieszy się wciąż koszykówka). Futbol wraca do łask od niespełna 40 lat (Litwa w 1990 odzyskała niepodległość). 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w Estonii, gdzie mecze śledzą dziesiątki tysięcy kibiców. Stąd też wywodzi się bardzo utytułowany klub piłkarski – Flora, który gra w najbardziej prestiżowej estońskiej lidze – Meistriliiga. Fakt faktem, kraje bałtyckie dopiero budują swoją piłkarską historię ze względu na to, że po II wojnie światowej aż na kilkadziesiąt lat, utraciły one niepodległość.


Share

Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *