24.04.2024, g. 19:00
Ligue 1 (Liga Francuska)
Lorient vs PSG
Do meczu pozostało:
2dn.14godz.36min.
16.50 X4.75 21.40 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Jak złożyć idealny komputer do gier?

Od czego zacząć, budując komputer do gier? Wśród tak wielu opcji i specyfikacji przedstawiamy ten przewodnik, który pomoże Ci podczas tej podróży. Wielu graczy marzy o komputerze z doskonale dostosowanymi komponentami do wykonywania różnych zadań, których najbardziej potrzebujemy, z najlepszą możliwą optymalizacją, czy to z uruchomionym wymagającymi grami (albo graniem w gry hazardowe dzięki ofercie Ice Casino 100 pln bez depozytu), edytowaniem filmów i grafik bez zadyszki lub po prostu po to, by zapewnić sobie najlepsze wrażenia z gry. Ale jak złożyć tak dobry komputer PC i nie przepłacić?

W tym przewodniku postaramy się przekazać podstawową wiedzę niezbędną do zaprojektowania i zmontowania idealnego komputera do gier, zrozumienia, do czego służy każdy komponent, do tego, jak upewnić się, że wszystkie komponenty są kompatybilne, w które części zainwestować więcej swojego budżetu i inne wskazówki dla Ciebie pozwalające Ci uzyskać optymalny produkt w zadanym budżecie.

Złożenie idealnego peceta do grania nie jest zadaniem niemożliwym, ale wymaga staranności, cierpliwości i uwagi przy doborze części. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz być ekspertem komputerowym, aby dobrać najlepszą dla siebie konfigurację.

Istnieją zalety i wady dotyczące budowania własnego komputera i zakupu gotowego, a nawet wyboru notebooka do gier. W innych artykułach omówiliśmy już, które z tych opcji są najciekawsze w każdej sytuacji. Ale jeśli skupiasz się na zbudowaniu własnego komputera, zrób z nami pierwszy krok. Przy czym zaznaczamy, że nie podamy konkretnych podzespołów. A to dlatego, że czas leci szybko i już za pół roku nasze propozycje nie będą aktualne!

Krok pierwszy: ustal budżet

Wiedza o tym, ile masz do wydania, jest podstawowym pierwszym krokiem w każdym dobrym zakupie i dotyczy to również budowy komputera. Sugerujemy, aby pomyśleć o maksymalnej i minimalnej kwocie, jaką chcesz zainwestować, na przykład między 2000 a 5000 PLN lub między 7000 PLN a 10 000 PLN, ponieważ ułatwi to myślenie o kombinacjach elementów dla Twojego komputera.

Jedną z zalet budowania własnego komputera jest to, że możesz w niektórych przypadkach wydawać pieniądze nie od razu, kupując części stopniowo, korzystając z promocji itp.

Kolejny ważny szczegół: nie zapomnij uwzględnić w tych obliczeniach wartości urządzeń peryferyjnych, takich jak monitor, klawiatura i mysz. Nawet jeśli na początek wolisz kupić podstawowe urządzenia peryferyjne (a potem zainwestować w lepsze akcesoria), zapisz wszystkie te wydatki na papierze.

W jakie gry chcesz zagrać?

To pytanie jest równie ważne, jak rozważenie budżetu, jaki chcesz zainwestować w swoje urządzenie. Weźmy typowy przykład: w bardziej wymagające gry, takie jak Red Dead Redemption 2 czy Assassins Creed można grać na konsoli, więc jeśli ją masz, to nie potrzebujesz najmocniejszej dostępnej konfiguracji. A jeśli chodzi o gry taktyczne, takie jak XCOM czy Civilization, lepiej w nie grać na PC, tak samo, jak w gry niezależne i inne tytuły (np. Frostpunk, Tacoma czy Banner’s Saga). Warto więc skupić się na przejrzeniu specyfikacji tych gier, sprawdzając, gdzie można zaoszczędzić na podzespołach. Dodatkowa wskazówka: jeśli oprócz gier będziesz używać wymagających programów, takich jak edytory wideo lub CAD, rozważ to również na etapie projektowania.

Drugi krok: niezbędne komponenty

Jest to część, w której większość ludzi ma wątpliwości podczas montażu komputera i nic dziwnego, na rynku dostępnych jest wiele opcji, z których każda służy swojemu celowi, a w tym nawet różne modele o podobnych funkcjach. Jak więc zacząć od wyboru konkretnej płyty głównej, procesora lub zasilacza? Wyjaśnijmy kilka punktów, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem projektowania nowego komputera do gier i jak sprawdzić, czy wybrane komponenty są ze sobą kompatybilne. Później porozmawiamy trochę o tym, do czego służy każdy element, i udzielimy wskazówek, jak wybrać idealny do swoich konfiguracji.

Jaka jest najlepsza kolejność doboru części?

Ten temat może być nieco kontrowersyjny, ponieważ każda osoba lubiąca składać własny komputer zazwyczaj ma preferowaną kolejność doboru części. Podzielimy się z Wami kolejnością, którą preferujemy i którą uważamy za bardziej dostępną dla początkujących:

  • Zasilacz;
  • Procesor;
  • Karta graficzna;
  • Płyta główna;
  • Pamięć RAM;
  • Pamięć masowa (HDD i SSD);
  • Chłodzenie;
  • Obudowa.

Na początek pamiętaj o podstawowej regule — dobieraj podzespoły o podobnej klasie, zwłaszcza kartę graficzną i procesor. Znacznie lepiej sprawdzi się para ze średniej półki niż połączenie wydajnego procesora ze słabą kartą lub na odwrót. Oto zestawienie w tabelce.

 

Procesor

Karta graficzna

Wynik

Średnia półka (i5-11400F)

Średnia półka (RTX 3060)

Dobry (średnia wydajność na dobrym poziomie)

Niska półka (i3-10100)

Wysoka półka (RTX 3090)

Słaby (procesor nie nadąża za kartą)

Wysoka półka (i9-12900K)

Niska półka (RX 6500XT)

Bardzo słaby (karta graficzna nie zapewnia choćby akceptowalnej wydajności)

Wybór pojemności pamięci RAM jest również jednym z Twoich priorytetów, ponieważ określi, czy Twój komputer będzie w stanie wykonać wszystkie przypisane mu zadania, dzięki czemu wydajność będzie na odpowiednim poziomie. Wielkość pamięci RAM jest jednym z aspektów, na których należy najmniej oszczędzać, ponieważ nie ma sensu mieć potężnej karty graficznej, jeśli Twoje gry nie działają płynnie z powodu braku RAM. Optymalna wartość w momencie pisania tych słów to 16 GB. Mniejsza zredukuje ogólną wydajność komputera, większa natomiast nie przyniesie Ci obecnie żadnych zauważalnych korzyści.

Pozostałe elementy to już kwestia indywidualnych preferencji. Jedynie na zasilaczu nie warto oszczędzać, należy wybrać model z oferty renomowanego producenta, jak na przykład Corsair, Antec, beQuiet, Enermax i tak dalej.


Share

Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *