10.08.2024, g. 02:00
Superpuchar Francji
PSG vs AS Monaco
Do meczu pozostało:
15dn.20godz.6min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo
blank

Wszystko na temat kryptowalut sportowych

Cały świat sportu żył niedawno przenosinami Argentyńczyka Lionela Messiego z FC Barcelony do Paris Saint-Germain. Pakiet powitalny wybitnego reprezentanta Albicelestes poza tradycyjną walutą, zawierał tokeny klubu ze stolicy Francji. Tokeny to waluta, którą emituje klub sportowy a nie bank centralny. Używa się w tym procesie technologii rodem z gieldy kryptowalut.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne pieniądze, które przechowuje się w internetowych portfelach. Oparte są o technikę kryptografii, czyli techniki szyfrowania danych, sł€żącej do weryfikacji transakcji oraz kreowania nowych jednostek tzw. tokenów. Czołowe kluby świata kreują swoje własne tokeny, do ich grona zalicza się m.in. triumfator Pucharu UEFA za 2000 rok Galatasaray Stambuł, włoscy potentaci Juventus Turyn oraz AC Milan, a także AS Roma, angielski West Ham United, nasza Legia Warszawa, wszystkie te teamy współpracują z platformą Socios.com.

Na tokenach, kluby piłkarskie zarabiają bardzo dobre pieniądze, czego przykładem były pracodawca wybitnego Argentyńczyka, klub ten w przeciągu dwóch godzin sprzedał tokeny o wartości 1,3 mln. Dolarów.

Co można uzyskać dzięki posiadaniu tokenów danego klubu piłkarskiego?

W klubach, które są spółkami akcyjnymi posiadacz tokenów otrzymuje prawo głosu. Tokeny możemy przyrównać do akcji spółek giełdowych, są kluczowe dla ich właścicieli. Wierni fani czołowych zespołów piłkarskich kupują tokeny, dzięki którym mogą decydować o istotnych sprawach, ponadto na tokenach można zarobić bardzo dobre pieniądze, gdyż działają na zasadzie akcji i mogą nabrać na wartości. Wyniki osiągane przez dany klub, fakt sprowadzenia gwiazd piłki nożnej, sprawia, że tokeny rosną na wartości, zaś spadek pozycji w tabeli i utrata cennych zawodników, przyczyni się do spadku ich wartości.

Dla przykładu, gdyby West Ham odniósł sukces w tym sezonie ligowym i awansował do elitarnej Champions League, tokeny popularnych 'Młotów’ poszybowałyby wzwyż, gdyby natomiast spadł z elity do Championship, wtedy posiadacze tokenów, ponieśliby straty finansowe. Leo Messi zyskał potężny pakiet klubu z Paryża, zapewne ma wiele do powiedzenia w kwestiach związanych z funkcjonowaniem Les Parisiens. Argentyńczyk może również zamienić posiadane akcje na Bitcoina, jednak nie wiadomo jak zostałoby to przyjęte przez kadrę Paris Saint-Germain.

giełdy kryptowalut

Fot. charnsitr / shutterstock.com

Na co może liczyć posiadacz tokenów warszawskiej Legii?

Wojskowi chcą podążać za trendami, pokazała to już wielokrotnie, wtedy gdy zatrudniła Romeo Jozaka, który stworzył czołową akademię piłkarską w skali Europy, również gdy postanowiono wprowadzić tokeny. Warszawski klub organizuje konkursy tylko dla posiadaczy tokenów, daje im możliwość pojawienia się w loży VIP, podejmowania decyzji marketingowych.

Póki co w Polsce, posiadacze tokenów nie mają możliwości wpływania na istotne sprawy, jednak z czasem kto wie… Dla wielu fanów warszawskiej drużyny, pojawienie się w loży VIP, możliwość porozmawiania z Dariuszem Mioduskim bądź z Michałem Żewłakowem jest warta zachodu, dlatego też coraz chętniej decydują się na piłkarskie tokeny.


Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *