16.06.2024, g. 01:00
LCS - LoL
Cloud9 blank vs blank Dignitas
Do meczu pozostało:
0dn.22godz.9min.
11.34 X0.00 23.00 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Geocaching — modne, nowoczesne hobby

Wielu z Was może już znać globalne zjawisko, jakim w ostatnich paru latach stał się geocaching. W końcu na całym świecie jest ponad 10 milionów zarejestrowanych geocacherów, a kto wie, ilu miłośników tego rodzaju aktywności wciąż nie jest jeszcze zarejestrowanych. A jednak nadal wydaje się, że jest to trochę nieznane zajęcie, wywołujące w wielu wypadkach pełne zdziwienia spojrzenia, gdy zostanie poruszone w rozmowie z osobami spoza grona znającego tajniki geocachingu.

Czy chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na ten temat? To zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu!

Czym w ogóle jest geocaching?

Uważamy, że jest to równie dobry moment na zaprezentowanie dawki odpowiedniej wiedzy, jak każdy inny. Zatem czym właściwie jest geocaching? Pod tym pojęciem kryje się w zasadzie poszukiwanie „skarbów” oparte o nowoczesne technologie. Korzystając z GPS (w telefonie lub specjalistycznym urządzeniu), wyszukujesz małe, ukryte przez inne osoby „skarby” zwane skrzynkami lub skrytkami. Nieprzypadkowo użyliśmy cudzysłowów, bo nie są to skarby w postaci kosztowności, ale raczej jakieś atrakcyjne drobiazgi, upominki i tego typu rzeczy.

Pierwsza skrytka została ukryta 3 maja 2000 r. w Beavercreek w stanie Oregon, a obecnie w 180 krajach utworzono około 2,5 miliona takich skrytek. Tylko w Polsce istnieje oficjalnie około 60 000 skrytek.

Jak wyglądają skrytki?

To dobre pytanie zwiastujące zainteresowanie ze strony czytającego. Tradycyjnie rzecz biorąc, skrytki to różnego rodzaju wodoszczelne pojemniki (np. pudełka typu Tupperware lub skrzynki na amunicję), a wewnątrz nich znajduje się zwykły dziennik, w którym musisz się po prostu podpisać. Możesz również zrobić to samo online, aby udowodnić, że znalazłeś skrytkę.

Niektóre skrytki zawierają nawet „skarby” lub różne drobiazgi na wymianę. Jeśli zabierzesz jeden z tych przedmiotów, musisz coś w zamian zostawić. Nie musi to być nic drogiego. Tylko coś, co będzie mógł znaleźć ktoś inny. Może to być naprawdę wszystko — figurka, piłka golfowa, przypinka, talia kart itp. Nie możesz zostawiać jedzenia, ostrych przedmiotów ani niczego o obraźliwym charakterze. Pamiętaj, że to hobby przyjazne dzieciom.

Różne rodzaje skrytek

Wraz z ewolucją geocachingu powstały obecnie różne typy skrytek, takie jak na przykład:

  • Zwykłe niewielkie skrytki — to standardowe pojemniki typu Tupperware, o których wspomnieliśmy powyżej.
  • Nano skrytki — to maleńkie tubki ze zwiniętym w środku dziennikiem. Mogą być bardzo trudne do znalezienia, czasami możesz nawet potrzebować pęsety, aby wydobyć to, co jest w środku.
  • Mikro skrytki — są one trochę większe niż nano cache, ale wciąż dość małe. Tak samo może być potrzebna pęseta.
  • Zakamuflowane skrytki — to najbardziej podstępne rozwiązania, zaprojektowane tak, aby wtapiały się w otoczenie. Ludzie stają się coraz bardziej pomysłowi w takim kamuflażu, maskując skrytki jako fałszywe kamienie, metalowe śruby, a nawet fałszywe psie kupy!

Jakiego sprzętu potrzebujesz do geocachingu?

Szczerze mówiąc, nie jest to nic kosztownego. Najważniejszą rzeczą, jakiej będziesz potrzebować, jest jakiś rodzaj GPS. Teraz można to zrobić za pomocą smartfona lub specjalistycznego urządzenia GPS. Ale w 99% wypadków wystarczy Ci po prostu telefon komórkowy z modułem GPS. Jednak wszyscy wiemy, jak słaba może być żywotność baterii w smartfonach, szczególnie jeśli lubisz często grać w gry online hazardowe, więc powinieneś pobierać pliki przez Wi-Fi w domu, zabrać ze sobą jakąś przenośną ładowarkę lub powerbank, zwłaszcza jeśli planujesz być poza domem przez dłuższy czas.

Będziesz zapewne musiał wziąć ze sobą długopis lub ołówek, aby móc coś zapisać w dziennikach, podczas gdy możesz również potrzebować kilku „skarbów”, jeśli planujesz wymieniać się tymi, które znajdziesz w skrytkach. A jeśli uprawiasz geocaching na wsi, oczywiście będziesz potrzebować odpowiedniej odzieży, więc wskazane są porządne buty do chodzenia i wodoodporna kurtka. Tak na wszelki wypadek!

Jak znaleźć skrytki?

Korzystając z aplikacji obsługujących GPS na smartfonie lub specjalistycznego urządzenia GPS, możesz pobrać współrzędne skrytek lokalnych w Twojej okolicy i zacząć ich szukać. Istnieją różne strony internetowe, z których można pobrać współrzędne, ale geocaching.com jest zdecydowanie najbardziej uznaną i przyjazną dla użytkownika ze wszystkich. Zdziwiłbyś się, ile jest skrytek w Twojej okolicy. Istnieje także duża szansa, że znajdziesz więc jakieś zupełnie blisko. I nie są one tylko poza miastem. Wiele z nich jest ukrytych w centrach miast, więc nawet jeśli robisz zakupy, możesz przy okazji trochę pouprawiać geocaching.

Jednak większość skrytek nie jest tak po prostu widoczna. To byłoby zbyt łatwe. Musisz ich poszukać. Mogą być ukryte pod czymś lub za czymś, chociaż nigdy nie powinieneś robić niczego zbyt ryzykownego, aby je znaleźć. Podczas pobierania współrzędnych niektórzy pomysłodawcy skrytek mogli zostawić jakieś zdjęcia lub wskazówki, jak je znaleźć, tylko po to, aby pomóc początkującym.

Jaka jest najlepsza aplikacja do geocachingu?

Oprócz strony internetowej Geocaching.com dostępne są aplikacje na urządzenia mobilne, które warto sprawdzić. Zazwyczaj dostępna jest bezpłatna wersja, która zapewnia podstawy potrzebne do rozpoczęcia zabawy, a także wersja płatna, która zapewnia dostęp do wszystkich skrzynek, a także możliwość zapisywania list offline, co jest szczególnie przydatne, jeśli jesteś na pustkowiu z kiepskim połączeniem internetowym.

Oczywiście jeśli chcesz pobawić się w naprawdę oldschoolowy sposób, możesz sprawdzić lokalizację skrytek w domu i zaznaczyć ich lokalizację na papierowej mapie.

Czy są jakieś podstawowe zasady, których powinni przestrzegać początkujący adepci geocachingu?

Nie ma żadnego zbioru podstawowych zasad, ale warto zastosować się do jednej głównej wskazówki. Brzmi ona „bądź rozsądny”, czyli niczego nie niszcz, nie wchodź tam, gdzie nie powinieneś, nie narażaj siebie ani innych.

Jeśli Twój smartfon mówi Ci „zejdź na dół z tego urwiska”, nie rób tego… nie zdarza się skrytka zlokalizowana w niebezpiecznym miejscu na dole klifu, ale może dokładność GPS nie jest do końca właściwa? A to oznacza, że skrytka może być tuż obok Ciebie. Po prostu się rozejrzyj uważnie!

Jeśli skrytki są ukryte, to nie psuj zabawy innym geocacherom, odsłaniając je niepotrzebnie. I jeśli zabierzesz coś z ze skrytki, zostaw w zamian coś innego. Podpisz się w dzienniku i też go zostaw!


Share

Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *