Gry karciane towarzyszą ludziom od zarania dziejów — pierwsze gry karciane pojawiły się około 600 roku naszej ery i od tamtego czasu mocno ewoluowały, dochodziły nowe zasady, design gier się zmieniał. Rozwój technologii także nie sprawił, że gry karciane przepadły — wręcz przeciwnie, obecnie trwa nawet ich mały renesans. Dlaczego? Oprócz tego, że są świetnym sposobem na integrację z innymi, mogą one też rozwijać wiele naszych umiejętności!
Jakie umiejętności rozwijają gry karciane?
Czy grać będziesz w tradycyjne gry karciane, czy zdecydujesz się zagrać online z F1 casino bonus, gry tego typu mogą rozwinąć wiele umiejętności, przede wszystkim — zdolność logicznego myślenia. Gry karciane takie jak poker, blackjack czy też Magic: The Gathering wymuszają analizować to, co dzieje się na planszy, oraz to, co robi rywal (w grach wieloosobowych). Podobnie działa pasjans, gdzie także, korzystając z ograniczonej ilości danych, jakie mamy, musimy podejmować decyzje z wyprzedzeniem. Oprócz analizowania tego, co zrobi druga osoba czy komputer, musimy też przewidywać to, co może przydarzyć się nam — jakie karty dobierzemy, jakie karty wyłoży krupier. Do tego z grami karcianymi będziemy rozwijać też:
- Strategiczne myślenie — łączy się nieco z tym, co opisaliśmy powyżej. Jeżeli gramy w karty, musimy dokładnie przewidywać, jakie karty posiadamy na ręce, jakie karty znajdują się jeszcze w talii. Jeżeli odpowiednio rozwiniemy umiejętności strategicznego myślenia, łatwiej będzie nam przewidywać ruchy rywali czy szanse na dobranie np. potrzebnej dla nas karty.
- Podejmowanie decyzji — jeżeli opanujemy w dobrym stopniu poprzednie umiejętności, znacznie łatwiej będzie nam podejmować odpowiednie decyzje w różnych sytuacjach, czy to w pracy, podczas negocjacji czy nawet podczas sytuacji codziennego życia.
- Radzenie sobie ze stresem — na końcu umiejętność nieoczywista, ale również przydatna. Jeżeli otrzymamy na przykład kiepską rękę podczas grania w poker czy MtG, powinniśmy odpowiednio podejść do rozgrywki i nie okazywać żadnych negatywnych emocji, utrzymując chłodną głowę i wykonując ruchy, które mogą pomóc nam w odwróceniu naszej trudnej sytuacji.
- Zarządzanie czasem — w grach karcianych online mamy z góry określony czas na wykonanie naszej tury. To zmusza do szybkiego myślenia i podejmowania decyzji jeszcze podczas trwania tury naszego oponenta. Jeżeli będziemy się ociągać, tura może zakończyć się, zanim zdążymy wykonać wszystkie akcje, a to może doprowadzić do naszej przegranej.
- Kreatywność i elastyczne myślenie — wiąże się to nieco z walką ze stresem, a także podejmowaniem decyzji. W przypadku gorszej tury, gorszego rozdania, bardzo często potrzebować będziemy dużych pokładów kreatywności i elastycznego myślenia, by móc wyjść poza ramy pewnej taktyki, którą mogliśmy przygotować przed rozpoczęciem rozgrywki.
Komunikacja w grach karcianych
Niektóre gry karciane — na przykład brydż — umożliwiają rozgrywkę w kilka osób, podzielonych na zespoły. Dzięki temu możemy także trenować umiejętność komunikacji w zespole i wspólnego podejmowania decyzji. Nie jest to łatwa umiejętność do opanowania, a np. w brydżu dodatkowo otrzymujemy sporo utrudnień, które ograniczają komunikację, sprowadzając je jedynie do określonych z góry haseł.
Mimo tego jednak gry karciane mogą nauczyć nas, jak współpracować z partnerem, a także jak negocjować z innymi — co będzie bardzo przydatne w wielu zawodach.
Gdzie szukać możliwości grania w karty?
Talię klasycznych kart można kupić na każdym kroku, w większych kioskach czy marketach. Co możemy zrobić z talią kart? Samemu niewiele, ale wystarczy chociaż jedna osoba, by móc grać w poker czy wojnę, makao i wiele innych gier karcianych. Są to gry, które mogą nauczyć nas wielu umiejętności, o których wspominaliśmy już w tekście.
Co w sytuacji, gdy nie mamy z kim grać? Z pomocą przychodzi internet! Udając się do kasyna internetowego, możemy zagrać w wiele gier karcianych zupełnie za darmo, bez udziału innych osób. Mamy też kasyna z grami na żywo, które co prawda wymagają już opłat, ale umożliwiają rozgrywkę również z innymi, a oprócz tego z udziałem prawdziwego krupiera. Taka rozgrywka, mimo że płatna, będzie w stanie nauczyć nas naprawdę wiele!
Do tego istnieje wiele kolekcjonerskich gier karcianych, na przykład wspomniane Magic: The Gathering czy Hearthstone, które są w pełni darmowe i umożliwiają rozgrywkę z innymi na różnym sprzęcie — konsoli, komputerze czy nawet telefonach i tabletach. W takich grach, mimo tego, że mają one zupełnie odmienne zasady od tradycyjnych gier karcianych, również mogą rozwijać nasze zdolności!
Nauka umiejętności poprzez inne źródła rozrywki
Warto pamiętać, że granie w karty to tylko jedna opcja nauki nowych umiejętności — podobny efekt możemy osiągnąć, grając w szachy, czytając książki, chodząc na szkolenia i robiąc o wiele więcej. Dlatego warto korzystać z różnych źródeł, by zmaksymalizować swoje szanse na podniesienie umiejętności, które opisaliśmy w naszym tekście!
Strategie w grach karcianych — jak bardzo przydatne są w życiu?
Jak łatwo zauważyć — bardzo przydatne! Gry karciane mogą nauczyć nas szeregu przydatnych zdolności, od kreatywnego myślenia po szybkie podejmowanie decyzji czy radzenie sobie ze stresem. Wszystko to powoduje, że grając w różne gry karciane, czy to w kasynie, ze znajomymi czy przez internet, możemy nauczyć się naprawdę sporo rzeczy lub ulepszyć posiadane już przez nas umiejętności!