06.10.2024, g. 20:45
Ligue 1 (Liga Francuska)
Nice vs PSG
Do meczu pozostało:
0dn.18godz.15min.
15.10 X4.04 21.68 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo
blank

E-sport a inne formy rozrywki: jakie są różnice i podobieństwa?

Potocznie uważa się, że w sporcie takim, jak piłka nożna liczy się przede wszystkim siła fizyczna, motoryka, wytrzymałość oraz ogólnie rzecz biorąc wszelkie aspekty typowo fizyczne, natomiast kwestie intelektu traktowane są po macoszemu — a mówiąc wprost uważane za zupełnie nieistotne. Z kolei e-sport (który możemy bliżej poznać na przykład w GG Bet Polska) to aktywność polegająca głównie na machaniu dłonią, niewymagająca jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, ewentualnie w niektórych przypadkach jedynie intelektualnego. Jest to naturalnie bardzo poważny błąd, co też postaramy się zaprezentować w naszym dzisiejszym artykule.

Inteligencja u e-sportowca, zawodowego piłkarza i menedżera

O ile łatwo sobie uświadomić, że prowadzenie zespołu piłkarskiego wymaga niewątpliwych zalet w postaci wysokiej inteligencji i ogólnie sprawnego umysłu, o tyle twierdzenie takie w przypadku samych piłkarzy spotyka się raczej z niedowierzaniem. I rzeczywiście, wielu piłkarzy dokłada wszelkich starań, żeby jak najsumienniej zaprzeczyć trafności przedstawionego powyżej stwierdzenia, żeby podać jako przykład choćby Mario Balotellego, czy z naszego rodzimego podwórka Sławomira Peszkę lub Patryka Małeckiego. Niemniej jednak współczesna piłka nożna jest grą, która wymaga nie tylko doskonałych umiejętności czysto fizycznych i technicznych, przymioty umysłowe także okazują się wręcz niezbędne, przynajmniej na najwyższym poziomie.

W przypadku menedżerów sprawa wydaje się być oczywista — zarządzanie drużyną piłkarską to wręcz mrówcze zajęcie wymagające sprawnego analizowania niezliczonej liczby wskaźników oraz informacji, a także statystyk, do tego połączone z koniecznością opracowywania strategii krótkofalowej (np. analiza silnych i mocnych stron najbliższego przeciwnika wraz z koniecznością dostosowania stylu gry własnej drużyny) oraz posunięć długoterminowych (np. transferów podczas najbliższego możliwego okna w celu wzmocnienia słabych punktów własnego zespołu lub zapewnienie większej konkurencyjności wśród graczy).

A co w przypadku gier tradycyjnych lub komputerowych? Tutaj sprawa ma się wręcz analogicznie. Przeważająca większość ludzi nie traktuje gier i ogólnie e-sportu jako aktywności specjalnie wymagającej, czy też wyrafinowanej, co naturalnie także jest olbrzymim błędem. Przede wszystkim należy rozpocząć od nieco wyświechtanego już sloganu, że „gra grze nierówna”. Owszem, są gry niewymagające od graczy żadnego specjalnego wysiłku, czy to będą gry karciane (Czarny Piotruś, albo remik), czy planszowe (Chińczyk), czy kasynowe (ruletka), czy też komputerowe (Quake, Counter Strike), ale możemy także znaleźć gry będące prawdziwym wyzwaniem dla graczy:

  • szachy,
  • brydż,
  • poker,
  • blackjack,
  • Hearts of Iron itp.

Zresztą nie trzeba specjalnie się rozwodzić nad grami, wystarczy przecież przypomnieć wszystkim, że szachy uważane są powszechnie za królewską grę, wymagającą niezwykłych wręcz zdolności intelektualnych, podobnie ocenia się przecież brydża, blackjacka, a wśród gier komputerowych szeroką rzeszę niezwykle zaawansowanych gier strategicznych, jak wspomniana powyżej Hearts of Iron, Civilization, czy Europa Universalis, a z grupy sportowej chociażby:

  • DOTA2,
  • World of Warcraft,
  • Starcraft,
  • League of Legends.

Czy gry e-sportowe i wideo mogą być pożyteczne dla menedżerów klubów piłkarskich?

Skoro już zaczęliśmy rozprawiać o intelekcie, piłce nożnej oraz grach, spróbujmy zastanowić się, czy trening umysłowy zapewniany przez gry może przydać się podczas pracy na stanowisku menedżera klubu piłkarskiego lub nawet na samym boisku? Cóż, odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta, bowiem wszystko zależy od samej gry, na którą padnie wybór, a także na różne aspekty związane z rolą menedżera w konkretnym klubie — inaczej przecież wygląda zakres obowiązków menedżera klubu w angielskiej Premier League, niż osoby pracującej na podobnym stanowisku w naszej rodzimej Ekstraklasie.

Jako pierwszy przykład podamy serię Football Manager — jest to gra komputerowa pozwalająca wcielić się w rolę menedżera dowolnie wybranej drużyny piłkarskiej z praktycznie dowolnego zakątka globu. Jest to przy tym niezwykle szczegółowo i poważnie traktująca o tej tematyce symulacja, znana ze swojego niezwykle wysokiego stopnia trudności i rozbudowanych opcji menedżerskich. Tak naprawdę jest to tak dobra pozycja, że często nawet najbardziej znani menedżerowie, jak Rafael Benitez, czy też Jose Mourinho przyznają się do korzystania z niej w celu uzyskania inspiracji lub przetestowania różnego rodzaju pomysłów.

No dobrze, był to przykład dosyć oczywisty, teraz mamy dla Was coś z zupełnie innej beczki. A mianowicie klasykę gier e-sportowych, jaką z pewnością jest League of Legends. Czy jednak znajomość strategii w takiej grze może się przydać gdziekolwiek poza samą tylko grą? Oczywiście, że tak! Wystarczy choćby wspomnieć o zastosowaniu strategii ofensywnej lub defensywnej w trakcie spotkania piłkarskiego — czy lepiej jest rzucić wszystkie siły do ataku już od pierwszej minuty, czy jednak sensowniejszym wyborem będzie ostrożna, uważna gra w obronie, tak aby nie stracić bramki, natomiast poczynania ofensywne organizować na zasadzie kontrataku? W League of Legends również mamy identyczną sytuację — co więcej, rozgrywki toczone są przez dwie drużyny, więc nie mamy tutaj do czynienia wyłącznie z indywidualnymi decyzjami, ale także w grę wchodzi przecież dobro całej drużyny.

A więc grać, czy nie grać w gry e-sportowe?

Oczywiście, że grać, niezależnie od tego, czy pracujesz jako menedżer drużyny futbolowej, czy jesteś piłkarzem, czy też nie masz nic wspólnego z powyższymi dwoma zawodami. Przecież oczywistym jest fakt, że ćwiczenie intelektu i refleksu oraz współpracy zespołowej może przydać się w naprawdę niezliczonych dziedzinach życia, więc jeśli taką możliwość masz, to czemu z niej nie skorzystać?


Share

Człowiek orkiestra, szara eminencja PSGOnline.pl W przeszłości twórca jednej z pierwszych stron poświęconych Paris Saint-Germain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *